środa, 4 czerwca 2014

Dla miłośników E-papierosów

W ostatnim czasie kilka firm branżowych zwróciło się do serwisu Allegro, aby zakazał sprzedaży na swoich aukcjach tzw. e-papierosów. Powodem tego była możliwość swobodnego zakupu tych preparatów przez nastolatków, dla których e-dymek jest powodem do szpanu. Na portalu aukcyjnym znajduje się bowiem ponad 15 tys. ofert dotyczących e - papierosów. Rynek tytoniowy został poniekąd zdominowany przez nową formę palenia, głównie z uwagi na to, że można palić w miejscach publicznych (jak np. posłanka Anna Grodzka w Sejmie). Dla niektórych powodem przejścia na taką formę palenia jest chęć rzucenia nałogu. Czy rzeczywiście jest tak, jak zapewniają nas sprzedawcy i producenci e-papierosów i czy są nieszkodliwe i pomagają rzucić palenie? 


Jeden z członków zespołu Guns N' Roses trafił do szpitala z powodu nadmiernego stosowania e-papierosów i negatywnego wpływu substancji w nim zawartych na jego zdrowie. Okazało się, że wypełniacze, których wówczas używał, zostały przez niego zakupione podczas trasy koncertowej... w Polsce. Stężenie toksycznych substancji odpowiadało, zgodnie z badaniami toksykologicznymi, takiemu stężeniu jak po wypaleniu 33 paczek zwykłych papierosów. Coraz więcej wątpliwości, które pojawiają się co do wpływu e-dymka na nasze zdrowie, prowadzą do dyskusji na temat wprowadzeniu uregulowania kwestii palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych. Takie postulaty przedstawia m.in. Solidarna Polska, która chce wprowadzić całkowity zakaz palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych.

Rzeczywiście nie są jeszcze dokładnie znane skutki długoletniego palenia elektronicznych papierosów, jednak naukowcy ostrzegają, iż mogą one szybciej uzależniać, niż same papierosy. Faktem jest jedynie to, że rzeczywiście nie zawierają substancji smolistych, jednak zawierają inne środki, które są stosowane przy produkcji np. leków lub pasty do zębów i nie wiadomo obecnie, jak wpłyną na nasze palące społeczeństwo za 20 lat.

Nie jestem ani zwolennikiem, ani też przeciwnikiem palenia zwykłych bądź elektronicznych papierosów. Poddaję jednak pod Waszą rozwagę to, że zapewnienia producentów nie mają jeszcze uzasadnionych podstaw, by twierdzić, że są całkowicie bezpieczne, za to pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz